Sullins Connector Solutions RMM40DRMD-S288
RMM40DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMM40DRMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM40DRMD-S288.pdf
Availability of RMM40DRMD-S288
QUANTITY
RMM40DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM40DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-RMM40DRMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM40DRMD-S288
Related LinksRMM40DR, RMM40DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM40DRMD-S288 Details Description
Related parts for RMM40DRMD-S288
ADAPTER SCSI 1PASS-THROU ACTIVE datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 40MA 950 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 550MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 1000VDC datasheet.pdf