Sullins Connector Solutions RMM44DRTH
RMM44DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RMM44DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM44DRTH.pdf
Availability of RMM44DRTH
QUANTITY
RMM44DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM44DRTH
Internal Part NumberEIS-RMM44DRTH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM44DRTH
Related LinksRMM4, RMM44DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM44DRTH Details Description
Related parts for RMM44DRTH
ADAPTER DEVICE ICE 84PLCC datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 6" RG-179 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 327.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.08A 320 MOHM datasheet.pdf
FREEDOM EVAL BOARD MPC17510 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 350VAC datasheet.pdf
26500 10C 10#16 S TH RECP WC datasheet.pdf
33UF 100V 10X20 105C RAD datasheet.pdf