TE Connectivity Raychem Cable Protection RMW-180/60-1200/U-0
RMW-180/60-1200/U-0 picture photo
Mfg. Part Number
RMW-180/60-1200/U-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
RMW-180/60-1200/U-0.pdf
Availability of RMW-180/60-1200/U-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RMW-180/60-1200/U-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMW-180/60-1200/U-0
Internal Part NumberEIS-RMW-180/60-1200/U-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRMW
TypeTubing, Semi-Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length3.94' (1.20m)
Inner Diameter - Supplied7.087" (180.0mm)
Inner Diameter - Recovered2.360" (60.0mm)
Recovered Wall Thickness0.146" (3.70mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesSplash-Proof
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMW-180/60-1200/U-0
RMW-180/60-1200/U-0 Details Description
Related parts for RMW-180/60-1200/U-0
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 3X1 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
FERRULE CRIMP PRESS RND T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf