Rohm Semiconductor RMW200N03TB
RMW200N03TB picture photo
Mfg. Part Number
RMW200N03TB
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 20A 8PSOP
Datasheet Download
RMW200N03TB.pdf
Availability of RMW200N03TB
QUANTITY
RMW200N03TB Order Process
Ship out your order
Specifications of RMW200N03TB
Internal Part NumberEIS-RMW200N03TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1780pF @ 15V
Power - Max3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package8-PSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMW200N03TB
Related LinksRMW20, RMW200N03TB Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RMW200N03TB Details Description
Related parts for RMW200N03TB
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 3W 10MM NC PNP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf