Recom Power RN-1505S/H
RN-1505S/H picture photo
Mfg. Part Number
RN-1505S/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RN-1505S/H.pdf
Availability of RN-1505S/H
QUANTITY
RN-1505S/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RN-1505S/H
Internal Part NumberEIS-RN-1505S/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RN
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series1.25W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max1.25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN-1505S/H
Related LinksRN-15, RN-1505S/H Datasheet, Recom Power Distributor
RN-1505S/H Details Description
Related parts for RN-1505S/H
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
VARISTOR 1571V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 4A 24VDC datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf