Schaffner EMC Inc. RN114-1.2-02
RN114-1.2-02 picture photo
Mfg. Part Number
RN114-1.2-02
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMPENSATED 10MH 1.2A HORZ
Datasheet Download
RN114-1.2-02.pdf
Availability of RN114-1.2-02
QUANTITY
RN114-1.2-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN114-1.2-02
Internal Part NumberEIS-RN114-1.2-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRN Choke Series
Featured ProductRFI Suppression Chokes
RN Series Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRN
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance10mH
Current1.2A
DC Resistance (DCR)200 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Height (Max)0.531" (13.50mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN114-1.2-02
Related LinksRN114-, RN114-1.2-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RN114-1.2-02 Details Description
Related parts for RN114-1.2-02
TOOL PUNCH MINI CT PISTOL GRIP datasheet.pdf
CONN RING STRGHT 3/0 AWG #3/8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 115V datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf