Microchip Technology RN1723-I/RM100
RN1723-I/RM100 picture photo
Mfg. Part Number
RN1723-I/RM100
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE 802.11B/G 2.4GHZ
Datasheet Download
RN1723-I/RM100.pdf
Availability of RN1723-I/RM100
QUANTITY
RN1723-I/RM100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN1723-I/RM100
Internal Part NumberEIS-RN1723-I/RM100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate54Mbps
Power - Output12dBm
Sensitivity-83dBm
Serial InterfacesSPI, UART
Antenna TypeNot Included
Memory Size2MB ROM, 128kB RAM
Voltage - Supply3.3V
Current - Receiving40mA
Current - Transmitting120mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case49-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN1723-I/RM100
Related LinksRN1723-, RN1723-I/RM100 Datasheet, Microchip Technology Distributor
RN1723-I/RM100 Details Description
Related parts for RN1723-I/RM100
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf