Schaffner EMC Inc. RN214-0.5-02-56
RN214-0.5-02-56 picture photo
Mfg. Part Number
RN214-0.5-02-56
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMPENSATED 56MH .5A VERT
Datasheet Download
RN214-0.5-02-56.pdf
Availability of RN214-0.5-02-56
QUANTITY
RN214-0.5-02-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN214-0.5-02-56
Internal Part NumberEIS-RN214-0.5-02-56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRN Choke Series
Featured ProductRFI Suppression Chokes
RN Series Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRN
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance56mH
Current500mA
DC Resistance (DCR)810 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.906" L x 0.610" W (23.00mm x 15.50mm)
Height (Max)0.996" (25.30mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN214-0.5-02-56
Related LinksRN214-0, RN214-0.5-02-56 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RN214-0.5-02-56 Details Description
Related parts for RN214-0.5-02-56
IC DIGITAL MUX 8-INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
Crystal 6.612813MHz Surface Mount datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 100MBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf