| Internal Part Number | EIS-RN214-1.2-02 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RN Choke Series | |
| Featured Product | RFI Suppression Chokes RN Series Chokes | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | RN | |
| Packaging | Tray | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 10mH | |
| Current | 1.2A | |
| DC Resistance (DCR) | 200 mOhm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.906" L x 0.610" W (23.00mm x 15.50mm) | |
| Height (Max) | 0.996" (25.30mm) | |