Schaffner EMC Inc. RN232-1.6-02
RN232-1.6-02 picture photo
Mfg. Part Number
RN232-1.6-02
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMPENSATED 10MH 1.6A VERT
Datasheet Download
RN232-1.6-02.pdf
Availability of RN232-1.6-02
QUANTITY
RN232-1.6-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN232-1.6-02
Internal Part NumberEIS-RN232-1.6-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRN Choke Series
Standard Package15
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRN
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance10mH
Current1.6A
DC Resistance (DCR)-
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension-
Height (Max)-
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN232-1.6-02
Related LinksRN232-, RN232-1.6-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RN232-1.6-02 Details Description
Related parts for RN232-1.6-02
IC LATCH TRANSP 16BIT 3ST 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD RACK VENT/FIX COV 6UX19X15 datasheet.pdf
COMP SPRING datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf