Schaffner EMC Inc. RN242-1.4-02
RN242-1.4-02 picture photo
Mfg. Part Number
RN242-1.4-02
Brief Description
CHOKE COMPENSATED 27MH 1.4A VERT
Datasheet Download
RN242-1.4-02.pdf
Availability of RN242-1.4-02
QUANTITY
RN242-1.4-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN242-1.4-02
Internal Part NumberEIS-RN242-1.4-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRN Choke Series
Featured ProductRN Series Chokes
Standard Package15
Number of Lines2
Inductance27mH
Current1.4A
DC Resistance (DCR)500 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height (Max)1.362" (34.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN242-1.4-02
Related LinksRN242-, RN242-1.4-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RN242-1.4-02 Details Description
Related parts for RN242-1.4-02
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A SOT-223 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 25POS 2MM T/H datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW8816-LB3-GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.25" DIA CLR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf