Vishay/Dale RN50C1000FBSL
RN50C1000FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1000FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1000FBSL.pdf
Availability of RN50C1000FBSL
QUANTITY
RN50C1000FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1000FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1000FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1000FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1000FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1000FBSL Details Description
Related parts for RN50C1000FBSL
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64-160FP-5 0C1- datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf