Vishay/Dale RN50C1003CBSL
RN50C1003CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1003CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/20W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1003CBSL.pdf
Availability of RN50C1003CBSL
QUANTITY
RN50C1003CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1003CBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1003CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1003CBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1003CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1003CBSL Details Description
Related parts for RN50C1003CBSL
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC datasheet.pdf