Vishay/Dale RN50C1182BRSL
RN50C1182BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1182BRSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1182BRSL.pdf
Availability of RN50C1182BRSL
QUANTITY
RN50C1182BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1182BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1182BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1182BRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1182BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1182BRSL Details Description
Related parts for RN50C1182BRSL
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 22POS GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63A 400VAC 250VDC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf