Vishay/Dale RN50C11R5FRE6
RN50C11R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C11R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C11R5FRE6.pdf
Availability of RN50C11R5FRE6
QUANTITY
RN50C11R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C11R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C11R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C11R5FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C11R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C11R5FRE6 Details Description
Related parts for RN50C11R5FRE6
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IND PB ILLUM SQ GRAY AMBER 24V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 3KW datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 6.5A D2PAK datasheet.pdf