Vishay/Dale RN50C1242FRSL
RN50C1242FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1242FRSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1242FRSL.pdf
Availability of RN50C1242FRSL
QUANTITY
RN50C1242FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1242FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1242FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1242FRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1242FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1242FRSL Details Description
Related parts for RN50C1242FRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
070 SERIES TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 230V datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1AWG 48" BLACK datasheet.pdf
ANALOG DISCOVERY CIRCUIT DESIGN datasheet.pdf
CONN SOCKET 15POS IDC 26AWG TIN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf