Vishay/Dale RN50C1301BB14
RN50C1301BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1301BB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1301BB14.pdf
Availability of RN50C1301BB14
QUANTITY
RN50C1301BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1301BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1301BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1301BB14
Related LinksRN50C1, RN50C1301BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1301BB14 Details Description
Related parts for RN50C1301BB14
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 40KHZ datasheet.pdf