Vishay/Dale RN50C1370FRE6
RN50C1370FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1370FRE6
Brief Description
RES 137 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1370FRE6.pdf
Availability of RN50C1370FRE6
QUANTITY
RN50C1370FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1370FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1370FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1370FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1370FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1370FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1370FRE6
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 20POS 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.9A DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 70 OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf