Vishay/Dale RN50C1370FRE6
RN50C1370FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1370FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1370FRE6.pdf
Availability of RN50C1370FRE6
QUANTITY
RN50C1370FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1370FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1370FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1370FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1370FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1370FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1370FRE6
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.2V OPEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 32B SC/SCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
I CORE CHOKE 150UH 25A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf