Vishay/Dale RN50C1400FB14
RN50C1400FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1400FB14
Brief Description
RES 140 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1400FB14.pdf
Availability of RN50C1400FB14
QUANTITY
RN50C1400FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1400FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1400FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1400FB14
Related LinksRN50C1, RN50C1400FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1400FB14 Details Description
Related parts for RN50C1400FB14
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
3.5 WTB WAFER ASSY ST 2CKT datasheet.pdf
12CKT 2MM W-B ST HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 500MA 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 140MA 400 MOHM datasheet.pdf