Vishay/Dale RN50C1400FB14
RN50C1400FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1400FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1400FB14.pdf
Availability of RN50C1400FB14
QUANTITY
RN50C1400FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1400FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1400FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1400FB14
Related LinksRN50C1, RN50C1400FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1400FB14 Details Description
Related parts for RN50C1400FB14
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR RAD SGNL SO-20 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf