Vishay/Dale RN50C1401FBSL
RN50C1401FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1401FBSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1401FBSL.pdf
Availability of RN50C1401FBSL
QUANTITY
RN50C1401FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1401FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1401FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1401FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1401FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1401FBSL Details Description
Related parts for RN50C1401FBSL
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf