Vishay/Dale RN50C1501BBSL
RN50C1501BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1501BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1501BBSL.pdf
Availability of RN50C1501BBSL
QUANTITY
RN50C1501BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1501BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1501BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1501BBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1501BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1501BBSL Details Description
Related parts for RN50C1501BBSL
BLADE SCALPEL #15 2PC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 20-PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMB datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM VHF 150-168 2.3" BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN FEED-THRU TERM BLOCK 3POS datasheet.pdf