Vishay/Dale RN50C1601BB14
RN50C1601BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1601BB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1601BB14.pdf
Availability of RN50C1601BB14
QUANTITY
RN50C1601BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1601BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1601BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1601BB14
Related LinksRN50C1, RN50C1601BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1601BB14 Details Description
Related parts for RN50C1601BB14
PROBE OSC 100MHZ X1/X10 1.2M datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2100 MAH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
ST JPR MM 62.5/125 3MM RSR 3M datasheet.pdf