Vishay/Dale RN50C1651FBSL
RN50C1651FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1651FBSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1651FBSL.pdf
Availability of RN50C1651FBSL
QUANTITY
RN50C1651FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1651FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1651FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1651FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1651FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1651FBSL Details Description
Related parts for RN50C1651FBSL
IC REG LDO 3.3V TO252 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG DL INV 6TSOP datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
REFLECTR 1POS 45MM RND OD 20.2MM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 91.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf