Vishay/Dale RN50C1692FBSL
RN50C1692FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1692FBSL
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1692FBSL.pdf
Availability of RN50C1692FBSL
QUANTITY
RN50C1692FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1692FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1692FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1692FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1692FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1692FBSL Details Description
Related parts for RN50C1692FBSL
CAP FILM 0.047UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7661 datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN TO-270 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 6.6MM DIA datasheet.pdf