Vishay/Dale RN50C1781FRSL
RN50C1781FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1781FRSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1781FRSL.pdf
Availability of RN50C1781FRSL
QUANTITY
RN50C1781FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1781FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1781FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1781FRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1781FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1781FRSL Details Description
Related parts for RN50C1781FRSL
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL/LSTTL 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIME CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
75MM OD RED LED DARKFIELD LT datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1G OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES 270K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf