Vishay/Dale RN50C1870FRSL
RN50C1870FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1870FRSL
Brief Description
RES 187 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1870FRSL.pdf
Availability of RN50C1870FRSL
QUANTITY
RN50C1870FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1870FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1870FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)