Vishay/Dale RN50C1910FBSL
RN50C1910FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1910FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1910FBSL.pdf
Availability of RN50C1910FBSL
QUANTITY
RN50C1910FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1910FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1910FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1910FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1910FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1910FBSL Details Description
Related parts for RN50C1910FBSL
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 110V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIP FOR TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 6POS datasheet.pdf
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 18GHZ datasheet.pdf