Vishay/Dale RN50C1962FRSL
RN50C1962FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1962FRSL
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1962FRSL.pdf
Availability of RN50C1962FRSL
QUANTITY
RN50C1962FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1962FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1962FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1962FRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1962FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1962FRSL Details Description
Related parts for RN50C1962FRSL
FITTING SNAP ON FP HORIZ datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 1A 4SMD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINE 8A datasheet.pdf
OSC VCXO 74.1758MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FRAME HINGED SZ16B FOR 4MOD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
1500UF 50V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf