Vishay/Dale RN50C19R1FBSL
RN50C19R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C19R1FBSL
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C19R1FBSL.pdf
Availability of RN50C19R1FBSL
QUANTITY
RN50C19R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C19R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C19R1FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C19R1FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C19R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C19R1FBSL Details Description
Related parts for RN50C19R1FBSL
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC VREG ALTERNATOR MULTIWATT8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 19078-0129 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf