Vishay/Dale RN50C2153BB14
RN50C2153BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2153BB14
Brief Description
RES 215K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2153BB14.pdf
Availability of RN50C2153BB14
QUANTITY
RN50C2153BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2153BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2153BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2153BB14
Related LinksRN50C2, RN50C2153BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2153BB14 Details Description
Related parts for RN50C2153BB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 9MM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/2" RD datasheet.pdf
15UF 60V 10X16 105C RAD datasheet.pdf