Vishay/Dale RN50C2260FRE6
RN50C2260FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2260FRE6
Brief Description
RES 226 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2260FRE6.pdf
Availability of RN50C2260FRE6
QUANTITY
RN50C2260FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2260FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2260FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2260FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2260FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2260FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2260FRE6
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM WRITEON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf