Vishay/Dale RN50C2261FRE6
RN50C2261FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2261FRE6
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2261FRE6.pdf
Availability of RN50C2261FRE6
QUANTITY
RN50C2261FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2261FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2261FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2261FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2261FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2261FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2261FRE6
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf