Vishay/Dale RN50C2371FRE6
RN50C2371FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2371FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2371FRE6.pdf
Availability of RN50C2371FRE6
QUANTITY
RN50C2371FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2371FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2371FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2371FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2371FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2371FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2371FRE6
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC BATT MON LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 14 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 24SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf