Vishay/Dale RN50C2492FRSL
RN50C2492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2492FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2492FRSL.pdf
Availability of RN50C2492FRSL
QUANTITY
RN50C2492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2492FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2492FRSL
Related LinksRN50C2, RN50C2492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2492FRSL Details Description
Related parts for RN50C2492FRSL
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 20-TSSOP datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY TFT-LCD 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.08A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf