Vishay/Dale RN50C2493FB14
RN50C2493FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2493FB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2493FB14.pdf
Availability of RN50C2493FB14
QUANTITY
RN50C2493FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2493FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2493FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2493FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2493FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2493FB14 Details Description
Related parts for RN50C2493FB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONN MALE 20POS SILVER SLDR EYE datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
LED SQUARE 1.7W 3000K 12VAC datasheet.pdf