Vishay/Dale RN50C2500FB14
RN50C2500FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2500FB14
Brief Description
RES 250 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2500FB14.pdf
Availability of RN50C2500FB14
QUANTITY
RN50C2500FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2500FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2500FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2500FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2500FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2500FB14 Details Description
Related parts for RN50C2500FB14
CONN RCPT 3PIN FMAL SNAP-IN SLD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
POWERCONN ASSEMBLY TOOL KIT datasheet.pdf
EMI CHIP BEAD UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
PLUG 381MM FRONT 5C MTG GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 630VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf