Vishay/Dale RN50C2552BRE6
RN50C2552BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2552BRE6
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2552BRE6.pdf
Availability of RN50C2552BRE6
QUANTITY
RN50C2552BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2552BRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2552BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2552BRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2552BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2552BRE6 Details Description
Related parts for RN50C2552BRE6
FERRULE 1.5/MM 4 RED 1 = 500PCS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A USPQ-4B03 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252 datasheet.pdf