Vishay/Dale RN50C2673FB14
RN50C2673FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2673FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2673FB14.pdf
Availability of RN50C2673FB14
QUANTITY
RN50C2673FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2673FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2673FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2673FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2673FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2673FB14 Details Description
Related parts for RN50C2673FB14
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W D 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf