Vishay/Dale RN50C2702FRSL
RN50C2702FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2702FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2702FRSL.pdf
Availability of RN50C2702FRSL
QUANTITY
RN50C2702FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2702FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2702FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2702FRSL
Related LinksRN50C2, RN50C2702FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2702FRSL Details Description
Related parts for RN50C2702FRSL
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 32 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC READER/WRITER 32HVQFN VER.1 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf