Vishay/Dale RN50C2800FRSL
RN50C2800FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2800FRSL
Brief Description
RES 280 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2800FRSL.pdf
Availability of RN50C2800FRSL
QUANTITY
RN50C2800FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2800FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2800FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2800FRSL
Related LinksRN50C2, RN50C2800FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2800FRSL Details Description
Related parts for RN50C2800FRSL
FILTER EMI 270PF 200-300MHZ 5A datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 400MA 2.85 OHM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf