Vishay/Dale RN50C2800FRSL
RN50C2800FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2800FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2800FRSL.pdf
Availability of RN50C2800FRSL
QUANTITY
RN50C2800FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2800FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2800FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2800FRSL
Related LinksRN50C2, RN50C2800FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2800FRSL Details Description
Related parts for RN50C2800FRSL
RES 1.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMP 9BIT MAGNITUDE 28-PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 125V datasheet.pdf