Vishay/Dale RN50C2872BB14
RN50C2872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2872BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2872BB14.pdf
Availability of RN50C2872BB14
QUANTITY
RN50C2872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2872BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2872BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2872BB14
Related LinksRN50C2, RN50C2872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2872BB14 Details Description
Related parts for RN50C2872BB14
DIP CABLE - HDM34S/AE34M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT D BLU G/F datasheet.pdf
IC SBC LINE 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
CABLE USB RS232 PREMIUM 1M DB9 datasheet.pdf
48POS ELECTRONIC HOUSING KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf