Vishay/Dale RN50C3240FRE6
RN50C3240FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3240FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3240FRE6.pdf
Availability of RN50C3240FRE6
QUANTITY
RN50C3240FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3240FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C3240FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3240FRE6
Related LinksRN50C3, RN50C3240FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3240FRE6 Details Description
Related parts for RN50C3240FRE6
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 14POS 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf