Vishay/Dale RN50C3650FBSL
RN50C3650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3650FBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3650FBSL.pdf
Availability of RN50C3650FBSL
QUANTITY
RN50C3650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C3650FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)