Vishay/Dale RN50C3683DRE6
RN50C3683DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3683DRE6
Brief Description
RES 368K OHM 1/20W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3683DRE6.pdf
Availability of RN50C3683DRE6
QUANTITY
RN50C3683DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3683DRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C3683DRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)368k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3683DRE6
Related LinksRN50C3, RN50C3683DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3683DRE6 Details Description
Related parts for RN50C3683DRE6
REG 5V 2A ADJ ON/OFF SMT 12-SIP datasheet.pdf
IC SENSOR TPOS GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 35.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 3.1A 420 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 50MHZ SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf