Vishay/Dale RN50C3740FB14
RN50C3740FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3740FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3740FB14.pdf
Availability of RN50C3740FB14
QUANTITY
RN50C3740FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3740FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C3740FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3740FB14
Related LinksRN50C3, RN50C3740FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3740FB14 Details Description
Related parts for RN50C3740FB14
VARISTOR 55V RING datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 153MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 168 MOHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 2.54MM 6" datasheet.pdf