Vishay/Dale RN50C3741FBSL
RN50C3741FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3741FBSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3741FBSL.pdf
Availability of RN50C3741FBSL
QUANTITY
RN50C3741FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3741FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C3741FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3741FBSL
Related LinksRN50C3, RN50C3741FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3741FBSL Details Description
Related parts for RN50C3741FBSL
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 11-20 datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf