Vishay/Dale RN50C37R4FB14
RN50C37R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C37R4FB14
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C37R4FB14.pdf
Availability of RN50C37R4FB14
QUANTITY
RN50C37R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C37R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C37R4FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C37R4FB14
Related LinksRN50C3, RN50C37R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C37R4FB14 Details Description
Related parts for RN50C37R4FB14
HEATSINK V/H W/TABS NICKL TO-220 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
VHDM 8R DC STKR 10 COL 18MM 50AU datasheet.pdf
STOP FINGER HOLDER 8304105 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC TDM/TSI ST-BUS 32CH 28DIP datasheet.pdf
256M DDR SDRAM X16 200MHZ IND datasheet.pdf
100UF 250V 16X25 datasheet.pdf